Już 22 lipca wchodzi w życie ustawa o kredycie hipotecznym. Niesie ona ze sobą parę zmian dla klientów chcących kupić własne „m” z pomocą banku. Jaki będą wiązać się z tym zmiany?
Zakaz sprzedaży wiązanej
Według nowej ustawy banki będą miały zakaz uzależnienia proponowania kredytów hipotecznych zakupem innych produktów finansowych. W praktyce oznacza to dla klientów propozycję dwóch ofert zobowiązania: „czystego” kredytu hipotecznego oraz z dodatkowymi produktami. Oczywiście cena kredytu z dodatkowymi produktami zapewne będzie niższa, więc klienci będą mieć wybór pozorny.
Decyzja kredytowa w 21 dni
Bank będzie miał 21 dni na wydanie decyzji kredytowej. Czasy na wydanie decyzji kredytowej w bankach zazwyczaj są krótsze, ale zdarzają się przypadki kiedy trzeba trochę poczekać. Banki chcąc spełniać ustawowy obowiązek nie przyjmą wniosku kredytowego bez wszystkich wymaganych dokumentów.
Dodatkowo w przypadku decyzji negatywnej bank będzie musiał uzasadnić klientowi, dlaczego taką decyzję podjął.
Formularz informacyjny
Przed zaciągnięciem kredytu, każdy bank i pośrednik będzie musiał przedstawić klientowi formularz informacyjny, zawierający wszystkie opłaty związane z kredytem hipotecznym. Informacja ma być dostosowana do potrzeb klienta i powinna zawierać min.:
- porównanie „czystego” kredytu i kredytu z innymi produktami
- RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania)
- reprezentatywny przykład
Formularz będzie ważny 14 dni i w tym czasie bank nie może zmienić warunków oferty.
Zakaz kredytów walutowych
W tym zakresie ustawa potwierdza wprowadzoną Rekomendacje S w 2013 roku przez Komisję Nadzoru Finansowego. Tylko klient zarabiający lub posiadający większość środków finansowych w obcej walucie będzie mógł uzyskać kredyt w innej walucie niż złotówka, o ile bank będzie miał taki kredyt w ofercie.
Opłata za wcześniejsza spłatę kredytu tylko do 3 lat
Do tej pory każdy bank wewnętrznie ustalał taką opłatę oraz okres jej obowiązywania. Po wejściu w życie ustawy wszystkie banki będą mogły tylko pobierać taką prowizje przez 3 lata od uruchomienia kredytu (nie które banki posiadały taką opłatę przez cały okres kredytowania). Dodatkowo ustawa narzuca bankom maksymalną opłatę w wysokości rocznych odsetek, które zapłaciłby klient od dnia spłaty spłacanej kwoty, ale nie więcej niż 3% spłacanej kwoty kredytu. To duża zmiana dla klientów, szczególnie, że część banków wpisywała wysokość tej prowizji w Tabelę opłat i prowizji, która mogła podlegać zmianie.
Pomoc w przypadku problemów ze spłatą
Ustawodawca nałożył również obowiązek na banki przedstawienia rozwiązań umożliwiających terminową spłatę kredytu w przypadku problemów finansowych klienta. Bank może zaproponować min. zawieszenie spłaty kredytu lub wydłużenie okresu spłaty. Jeżeli przedstawione rozwiązania nie dadzą efektu, klient będzie mógł na własną rękę sprzedać nieruchomość w okresie 6 miesięcy. Dopiero po tym terminie bank będzie mógł przekazać nieruchomość do windykacji komorniczej.
Prowizja pośredników
Zgodnie z ustawą, każdy pośrednik będzie musiał przedstawić ile zarabia na proponowanym kredycie oraz będzie zobowiązany do przekazania takich danych jak: firma, adres siedziby, czy wykonuje czynności doradcze, numer wpisu pośrednika hipotecznego w rejestrze. Taka informacja powinna być przedstawiona przed rozpoczęciem świadczenia usług.
Link do pełnej treści ustawy załączam poniżej.